Мінімальна сума замовлення становить 500грн.

Як Навчити Дитину Грати В Шахи | Навчання З Нуля

Як Навчити Дитину Грати В Шахи | Навчання З Нуля

 

Як навчити дитину грати в шахи

 

 

Як навчити дитину грати в шахи


Виростити зі свого малюка розумну, успішну, самодостатню людину — мрія будь-якого сучасного батька. Одним з головних способів пізнання світу у маленьких дітей є гра, тому важливо щоб ігровий процес був не тільки цікавим, але і корисним, сприяв розвитку позитивних якостей. Шахи — класична настільна гра, яка здобула популярність ще в VI столітті н. е. Навчання шахів дітей дошкільного віку — відмінне рішення для дбайливих батьків, які бажають забезпечити дитині всебічний розвиток.

Але як навчити дитину грати в шахи не просто для галочки, а дійсно пробудити в ньому інтерес до цієї класичної настолки, стимулювати удосконалювати навички і не закинути шахівницю куди подалі в більш пізньому віці? Ми проаналізували різні методики навчання дітей шахів, і зібрали для вас максимум корисної інформації. А купити хороші дитячі шахи за приємною ціною ви можете, скориставшись пропозицією інтернет-магазину Nosorog.net.ua. У продажу також є робочі зошити з серії «Шахи з єнотом», за якими вчитися грі буде ще цікавіше!

Що дають заняття шахами дитині дошкільного, шкільного віку

Шахи не випадково отримали негласний статус «гра інтелектуалів».Ця настолка, безсумнівно, корисна для розвитку пам'яті, логіки, уваги, концентрації. Тому немає нічого поганого в тому, щоб почати навчання дітей шахів з 3-4 років. Але тут все залежить від індивідуальних особливостей, поточного рівня розвитку малюка і, звичайно ж, бажання батьків прийняти не номінальну участь в процесі розвитку особистості маленької людини.

Які ж основні плюси шахів? У дитячому віці ця гра:

  • Змушує думати, вчить передбачити результат тієї або іншої дії.
  • Розвиває здатність мислити логічно, тренувати і удосконалювати отримані навички.
  • Вчить уважно і зосереджено йти до своєї мети, перемагати суперника в чесному інтелектуальному поєдинку.
  • Відкриває можливість проявити кмітливість, винахідливість у боротьбі за перемогу.
  • Стимулює аналізувати свою діяльність з належним рівнем самокритичності, працювати над помилками (в разі програшу).
  • Допомагає стати більш зібраним, тренує посидючість, що особливо актуально для гіперактивних дітей і тих, хто весь час літає в хмарах.

Навчання шахів дітей 3-4 років — справа потрібна і корисна. Тим більше дошкільнята проявляють непідробний інтерес буквально до всього, що їх оточує. Але важливо щоб маленький учень не перевтомлюватися під час гри, оскільки це може стати причиною втрати інтересу до нового виду діяльності. Також дитячі психологи не рекомендують батькам грати в «піддавки». Але багато дорослих ігнорують цю пораду фахівців, не бажаючи засмучувати малюка. В результаті дитина звикає до легких перемог, і програш (а він рано чи пізно станеться) стає його маленькою особистою драмою. Давати вигравати потрібно тільки тоді, коли малюк вже близький до перемоги, але заважає відсутність досвіду або якась незначна промашка.

З чого почати навчання дитини шахів

Перш ніж переходити до вивчення шахової атрибутики, практичних занять, варто гарненько мотивувати дитину. Якщо все зробити правильно, то навчання грі в шахи дітей дошкільного віку пройде успішно, і швидше за все отримані навички ваш син або дочка будуть використовувати і в подальшому.

Маленькі діти швидко захоплюються будь-яким новим видом діяльності, але так само швидко можуть охолонути у тому, що займало їх всього пару днів назад. Щоб стимулювати у дитини інтерес до шахів рекомендуємо:

  • Демонструвати захопленість грою на особистому прикладі. Якщо дитина буде бачити що дорослі грають в шахи, то інстинктивно буде копіювати їх манеру поведінки.
  • Влаштовувати сімейні шахові турніри. При цьому дитині можна доручити стати «репетитором» з шахів для когось з близьких. Так малюк відчує свою важливість і значимість, буде намагатися на відмінно впоратися зі своїм завданням щоб виправдати довіру членів сім'ї.
  • Записати дитину в шахову секцію, де вона зможе спостерігати, як однолітки змагаються між собою, продумують ходи наперед і блискуче реалізують виграшні комбінації.

Навіть якщо навчання дитини шахів вдома в ранньому віці не склалося, завжди можна повернутися до теми трохи пізніше, постаратися з'ясувати причину і при можливості знайти рішення проблеми. Але ні в якому разі не варто змушувати дітей займатися нелюбою справою, оскільки такий підхід принесе більше шкоди, ніж користі.

Навчання дітей грі в шахи з нуля: основні рекомендації

Досить довго шахи залишалися грою для дорослих, хоча плюси шахів для дітей очевидні і не потребують серйозного обґрунтування. Про значимість шахів в інтелектуальному розвитку дитини свого часу дуже добре сказав В. Сухомлинський:

«Без шахів не можна уявити повноцінного виховання розумових здібностей і пам'яті. Гра в шахи має увійти в життя як один з елементів розумової культури».

Навчити дитину грати в шахи з нуля буде нескладно, якщо взяти до уваги такі поради тренерів і психологів:

  • Не варто намагатися вмістити в кожне заняття якомога більше нової інформації. Оптимально кожен урок присвячувати одній фігурі або відпрацювання одного прийому. Рухайтеся від простого до складного, і у вас все вийде!
  • Після кількох перших занять потрібно попросити дитину самостійно розставити фігури. Якщо у малюка не вийде з першого разу правильно визначити місця для кожної фігурки, не варто засмучуватися. Просто потрібно проявити трохи терпіння і ще раз пояснити правила розстановки.
  • Якщо дитина любить грати в войнушки з іграшковими солдатиками, можна уявити шахову дошку як поле бою, а фігури як учасників битви. Так, пішаків можна уявити солдатами піхоти, а короля умовно зробити генералом.
  • Не лінуйтеся постійно коментувати як пересуваються фігури, чим це може загрожувати королю. Дитина повинна зрозуміти що означає «шах» (Серйозна загроза королю) і мат (кінець гри, програш одного з учасників).

Навчання шахів з нуля: знайомимося з дошкою, фігурами

Перш ніж відкривати ази гри в шахи для дітей, розкажіть про історію цієї гри, можливо якісь цікаві факти про неї. Інформацію можна без проблем знайти на тематичних ресурсах, в друкованих виданнях та книгах, присвячених шахам.

Стандартна шахівниця ділиться горизонтальними і вертикальними лініями на 64 клітини, половина з яких забарвлена в білий колір, а інша — в чорний. Ряди нумеруються цифрами та літерами латинського алфавіту, утворюючи своєрідну шахову систему координат.

Будь-яка методика як навчити дитину грати в шахи передбачає знайомство з фігурами. Щоб дитині було простіше запам'ятати всіх учасників шахової «битви», розкажіть про кожного якомога докладніше:

Блог: шахова фігура король

  • Король — головна фігура, полон якої забезпечує перемогу одному з учасників. На жаль, король дуже обмежений в своїх переміщеннях. Статус не дозволяє цій фігурі відправлятися в далеку «подорож» по просторах шахівниці. Ходити можна тільки на одну клітку в будь-якому напрямку, але при цьому стежити, щоб два короля не опинилися по сусідству.

Блог: шахова фігура пішак

  • Пішак — мініатюрна фігурка, яка з початкової позиції може ходити на одну-дві клітини. Пішак може побити фігурку супротивника тоді, коли остання потрапляє на клітку, сусідню з її поточним місцезнаходженням по діагоналі. На відміну від інших фігур, пішаки ніколи не відступають назад і до останнього борються щоб захистити свого короля!

Блог: шахова фігура ферзь

  • Ферзь — фігура, якій по праву можна віддати титул «найсильніший». Він може ходити в будь-якому напрямку без обмеження за кількістю клітин.

Блог: шахова фігура кінь

  • Кінь — фігурка, верхня частина якої зазвичай виконана у формі голови однойменної тварини. Вміє ходити буквою «Г» і перестрибувати через інші фігури.

Блог: шахова фігура слон

  • Слон — має вигляд гостроверхого капелюха на витонченій ніжці. Може пересуватися по діагоналі на будь-яку кількість клітин. Не вміє«стрибати» через інші фігури.

Блог: шахова фігура тура

  • Тура — своїм виглядом нагадує кріпосну башту. Ходить по горизонталі, вертикалі, але на відміну від коня не вміє перестрибувати через інші фігури.

Після ближчого знайомства з фігурками, їх можна розставити на позиції, користуючись координатним методом, який знайомий кожному, хто грає в шахи. Завдання дитини полягає в тому, щоб запам'ятати розташування фігур по відношенню один до одного, поки вони знаходяться в початкових позиціях. На перших декількох заняттях швидше за все вам доведеться займатися розміщенням самостійно, але трохи пізніше потрібно обов'язково попросити сина або доньку підготувати все до початку партії.

Навчальна гра в шахи для дітей: від простого до складного

У шахових секціях заняття ведуть досвідчені тренери, якими зазвичай стають професійні шахісти, які завершили свою спортивну кар'єру. Додатково їм доводиться освоювати навички викладання. Але зазвичай в такі секції беруть дітей з певного віку, і оптимально віддавати туди дитину, коли ви переконаєтеся, що у нього дійсно є серйозний інтерес до шахів.

Як правильно навчити дитину грати в шахи, якщо до цього вам не доводилося займатися нічим подібним? Рекомендуємо почати з простих тренувальних ігор і поступово ускладнювати завдання:

  • Щоб малюку було простіше освоїти фігури і ходи, можна почати грати тільки пішаками, дотримуючись правил руху цих фігур по дошці. Переможцем стане той, хто першим проведе свого пішака по всьому полю противника (до протилежного боку дошки).
  • Коли малюк почне вигравати в «пішакових боях», можна сміливо вводити в гру слонів. Важливо щоб дитина зрозуміла які обмеження накладає на слонів можливість ходити виключно по діагоналі. Потім в навчальну гру вступають тури. Потрібно пояснити маленькому супернику, що ці фігурки бажано зберегти до кінця партії.
  • Вчитися ходити кіньми краще по порожній дошці. Так дитині буде простіше освоїти хід буквою «Г», навчитися продумувати ходи наперед. На наступному занятті можна підкріпити коней «піхотою», зіграти партію з фігурами цих двох видів. Потім можна пограти з усіма раніше вивченими фігурами, допомогти дитині розібратися як вони взаємодіють між собою. На цьому етапі будьте готові до складнощів, можливо доведеться повернутися на кілька кроків назад і повторити ази гри в шахи.
  • Тренувальна гра з пішаками, турами, ферзем і королем допоможе освоїти поняття «шах» і «мат», навчитися оберігати свого короля, одночасно вивчаючи можливості цієї фігури і її найсильнішого захисника (ферзя).

Перед грою усіма фігурами ще раз варто нагадати дитині, що хід є завершеним, якщо він відірвав руку від фігури, а метою ігрового процесу є поставити мат. До вивчення складних ходів і комбінацій, роз'яснення понять«перевтілення», «рокіровка» варто переходити пізніше, коли дитина вже добре знає ази, вміє сама розставляти фігури на позиції, відчула смак перемоги в тренувальних іграх.

Навчання шахів малюків може затягнутися, оскільки у маленького учня може виникнути бажання повернутися до більш простим варіантів навчальних ігор. Проявляйте терпіння, і не перевантажуйте дитину. Адже ваша першочергова мета знайти взаєморозуміння, розвивати певні якості і властивості характеру, а не вимагати від дошкільника професійно опанувати шахами.

Що категорично не можна робити під час занять шахами з дитиною

Навчання дітей шахів має бути добровільним. Причому інтерес до цього виду діяльності повинен зберігатися і у дитини, і у дорослого члена сім'ї, який вирішив зайнятися питанням інтелектуального розвитку малюка. У цьому матеріалі ми постаралися в загальних рисах пояснити з чого почати навчання дітей шахів, і наостанок хочемо попередити вас про деякі підводні камені таких занять. Під час навчання грі в шахи дітей не слід:

  • Виявляти зайву суворість. Під час навчання шахів дітей доречно відходити від правил, підходити до процесу творчо. Але й надто сюсюкаться з дитиною не варто. Постарайтеся знайти «золоту середину».
  • Лаяти дитину за програші, невірні кроки. Навіть якщо малюк за всю партію зробив один успішний хід, це його маленька перемога, і важливо його похвалити. Також слід ознайомити дитину з «кодексом честі» шахіста. Він повинен навчитися гідно себе вести як під час виграшу, так і тоді, коли фортуна виявилася не на його боці.
  • Припиняти заняття після першої невдачі. Якщо дитину сильно засмучують програші, постарайтеся пояснити, що з часом все вийде. Навіть професійні шахісти все життя продовжують удосконалювати майстерність.
  • Відволікати дитину шахами від виконання шкільних уроків, порушувати режим дня. Починати займатися краще на канікулах або напередодні зимових свят, коли вся сім'я дома і з'являється більше вільного часу.

Останнім часом в продаж надходить безліч книг-самовчителів, в інтернеті на кожному кроці пропонують скачати спеціальні програми-тренажери, які допомагають освоїти ази шахів, поступово підвищити майстерність. Але обидва варіанти розраховані радше на школярів і підлітків, які вже добре вміють читати, користуватися комп'ютером або ноутбуком. Ще одним недоліком таких методик є відсутність живого спілкування з близькими. У той же час, навчання грі з дорослими, а після сімейні змагання з шахів, допомагають зміцнити психоемоційний зв'язок між дітьми та батьками, навчитися краще розуміти один одного, в подальшому уникати конфліктів між старшими і підростаючим поколінням.

Грайте в шахи з дітьми із задоволенням, а все що потрібно для гри ви можете замовити в інтернет-магазині Nosorog.net.ua. Швидка доставка товарів по Києву, в інші міста України!

^Вгору

Додати свій коментар:

* Ім'я:
* E-mail: (буде приховано)
* Коментар:
Введіть код: